İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uluslararası akademik işbirlikleri hakkında daha fazla bilgi için İTÜ Uluslararası Ofis web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ERASMUS

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2003-2004 Akademik Yılından itibaren Erasmus – Sokrates Programı ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleştirmektedir. Mimarlık Bölümü’nün gönderdiği öğrenci sayısına bağlı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler içinde Avrupa Üniversitelerine en fazla öğrenci gönderen kurum olmuştur. Avrupa Üniversiteleri ile olan ikili anlaşmalarımızın artışına bağlı olarak önümüzdeki dönemlerde bölümümüze gelen öğrenci sayısının da artacağı anlaşılmaktadır.

Mimarlık Bölümü ERASMUS Komisyonu, ERASMUS programı kapsamında bölümümüze gelen yabancı öğrencilerin ders seçimleri, kayıt işlemleri ve öğrenim sözleşmelerinin düzenlemesi; giden öğrencilere gerekli bilginin iletilmesi, öğrenim sözleşmelerinin hazırlanması; gelen öğrencilerimizin intibaklarının yapılması ile ilgili işleri yürütmektedir. Ayrıca karşı kurumlarla ikili anlaşmaların düzenlenmesi, her yıl güncellenmesi ve öğretim üyesi değişimiyle ilgili çalışmalar da ERASMUS Komisyonunun görevleri arasındadır. 

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Erasmus anlaşması olan ülkeler aşağıdaki haritadan görülebilir.

Güncel anlaşma listesi ve bilgi için lütfen İTÜ Erasmus Ofisi web sayfasını ziyaret edin.

Anlaşmalı Üniversiteler

Almanya

Avusturya

Belçika

Fransa

  • Ec. Arch. et de Pay. de Bordeaux
  • Ec. Nat. Sup. d’Arch. de Grenoble
  • Ec. Nat. Sup. d’Arch. Paris- Malaquais

Hollanda

Ingiltere

İspanya

Italya

Polonya

Portekiz

Slovenya

Yunanistan

IAESTE Türkiye

 

Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği adı altında ülkemizde çalışmalarını sürdüren IAESTE Türkiye; akademik kurumlar, endüstri kuruluşları ve öğrenci çevrelerinin temsil edildiği bir ulusal komite desteğiyle çalışan staj değişim organizasyonudur.

IAESTE Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı genel merkez liderliğinde 34 üniversite temsilciliğinden oluşan bir yapıdır.

1955 yılından bugüne değin 10 binden fazla Türk öğrencisine dış ülkelerde, ve yine 10 bine yakın yabancı öğrenciye ülkemizde staj imkanı sağlamış olan IAESTE hakkkında daha fazla bilgi için http://www.iaeste.itu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.