Değerli Öğrencilerimiz,

Üniversitemizde, 2020-2021 Güz yarıyılı uzaktan eğitim süreci Ninova platformu üzerinden sürdürülecektir. Ninova platformunda çevrimiçi derslere nasıl bağlanılacağı ve platform hakkında detaylı bilgiye bu dokümandan ulaşabilirsiniz.

Başarılar dileriz.

 

Ninova Nedir?

Ninova geniş ölçekli, web tabanlı bir elektronik öğrenme platformudur. Eğitimcilere ve öğrencilere elektronik ortamda öğretme ve öğrenme imkânı sunar.

Ninova İsmi Ne Anlama Geliyor?

Geliştirilen web tabanlı e-öğrenme platformuna verilen Ninova adı, kuruluşu M.Ö. 1800 yıllara giden ve aynı zamanda içinde bilinen ilk kütüphaneyi (M.Ö. 500) barındıran Asur’ların başkenti Ninova’dan alınmıştır. Günümüze kadar gelen Gılgamış destanı, tufan öncesi çağlara ait hikayeler bu kütüphaneden arda kalan kil tabletlerin 19. yy ortalarında bulunmasıyla gün ışığına çıkmıştır. Bu tabletler üzerinde aynı zamanda tarihteki ilk çarpma ve bölme problemlerine ilişkin bilgiler de yer almaktadır.

Ninova Neler Sunar?

Ninova ile İTÜ’de verilen derslerinizin ödevlerini, duyurularını, yoklamalarını, ders kaynaklarını ve mesaj panolarını takip edebilirsiniz.

İTÜ eğitmenleri,

  • Sınıf içi mesajlaşma, duyuru yayınlama, sınav notlarını yayınlama, yoklama alma ve benzeri araçlarla sınıf eğitimini destekleyebilirler.
  • Ödev duyurusu yapıp online olarak ödevleri toplayabilir ve notlandırabilirler.
  • Eğitimleri sadece sınıf içinde olmaktan çıkarıp zamandan ve mekândan bağımsız öğretme modeline geçiş sağlayabilirler.
  • Yazılı içeriğin yanı sıra görsel gösterim, animasyon, video kayıtlar ile öğrenme sürecini zenginleştirebilirler.

İTÜ öğrencileri,

  • Derslerin içeriklerine uzaktan ve diledikleri zaman ulaşabilirler.
  • Sınıf içi mesajlaşma, duyuruları takip etme, sınav ve ödev notlarını öğrenme ve diğer sınıf içi eğitim araçlarını kullanabilirler.

Ninova’ya Nasıl Erişebilirim?

Ninova’daki ders içeriklerine ve sınıflarına erişmek isteyen öğrencilerin https://ninova.itu.edu.tr/tr/ adresine erişmeleri gerekir.

Açılan sayfada sağ üst tarafta bulunan Oturum Aç seçeneği tıklanır.

Açılan pencereye İTÜ kullanıcı adı ve şifresi girilir.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Derslere Ninova Üzerinden Nasıl Erişebilirim?

Oturum açma işlemi gerçekleştirildikten sonra açılan pencerede sol tarafta Erişim Ağacı başlığı altında kayıtlı olunan dersler listelenir. Ders veya sınıfınızın üzerine gelerek detayları görebilirsiniz.

İşlem yapmak istediğiniz ders koduna tıklayınız. Açılan pencerede Uzaktan Eğitim başlığına tıklayınız.

Açılan pencerede uzaktan eğitim oturumlarına ilişkin gerekli bilgiler (başlangıç ve bitiş tarihi, bağlantı adresi, şifre vs) görüntülenebilir.

Oturuma Git bağlantısına tıklanarak Zoom uygulamasına gidilir ve oturum başlatılır.

Ayrıca dersin öğretim üyesi, uzaktan eğitim oturumu oluşturduğunda “Uzaktan Eğitim Oturumu Daveti” sistemde kayıtlı bulunan e-mail adresinize otomatik olarak gönderilir.

Ders Kaynaklarına Nasıl Ulaşabilirim?

Kaynaklarına erişmek istediğiniz ders koduna tıklayınız. Açılan pencerede Sınıf Dosyaları başlığına tıklayarak ders için eklenen kaynak dosyalarına erişebilirsiniz.

Verilen Ödevleri Nasıl Görebilirim?

Kaynaklarına erişmek istediğiniz ders koduna tıklayınız. Açılan pencerede Ödevler başlığına tıklayarak verilen ödevleri görüntüleyebilirsiniz.

Açılan pencerede verilen ödev, proje vb. ye ait teslim başlangıç ve teslim bitiş tarihlerine ulaşabilirsiniz aşağıdaki görselde belirtilen Teslim Başlangıcı ve Teslim Bitişi bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Açılan pencerede Ödevi Görüntüle butonuna tıkladığınızda verilen ödev, proje vb. ye ait detay bilgileri (ödev dosyası, teslim edilmesi istenen dosya veya dosyalara ilişkin açıklamalar vb.) görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca dersin öğretim üyesi, sistemde bir ödev alanı oluşturduğunda sistemde kayıtlı bulunan e-mail adresinize bilgi e-postası otomatik olarak gönderilir.

Mesaj Panosu Nedir?

Mesaj panosunda bir başlık altında fikirlerinizi paylaşıp sorularınızı sorabilirsiniz. Mesaj panosunda oluşturduğunuz başlık tüm sınıf üyeleri tarafından görüntülenebilir. Mesaj Panosu başlığına tıkladıktan sonra sınıfa ait mesaj panosuna gönderilen mesajları görüntüleyebilirsiniz.

Gönderilen mesajları başlıklarına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Cevap yazmak istediğiniz mesajın başlığına tıklayarak mesaja cevap gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başlık altında tüm sınıf üyelerinin göreceği bir mesaj da yayınlayabilirsiniz.

Derse İlişkin Yapılan Duyuruları Nasıl Takip Edebilirim?

Ders için yapılmış duyurulara Duyurular başlığı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Duyurular başlığına tıkladıktan sonra açılan pencerede sınıf duyurularını görüntüleyebilirsiniz. Duyurunun tamamını görüntülemek için duyuru başlığına tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Ninova üzerinden herhangi bir duyuru yayınlandığında sistemde kayıtlı bulunan e-mail adresinize bilgi e-postası otomatik olarak gönderilir.

https://darch.itu.edu.tr/bidb-ninova-sunumu/ ve https://ninova.itu.edu.tr/tr/yardim/ adreslerinde sizin için hazırlanan sunumu izleyerek Ninova hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.